Start » Oczko wodne

Walka z glonami

29 stycznia 2010 0 Komentarzy

oczko wodne, glony w oczkuProblem, z jakim borykają się wszystkie osoby posiadające w swoich ogrodach oczka wodne są glony. Nie ma co się oszukiwać – im jest ich więcej i im bardziej zaawansowane jest stadium ich rozwoju, tym mniej estetycznie prezentuje się taki zbiornik. Dojść może nawet do tak zwanego zakwitu wody – w tym akurat przypadku nie jest to zjawisko mile widziane.

Glony odżywiają się substancjami, jakie stanowią uboczny efekt rozkładania się organicznej materii. Przede wszystkim należy w tym miejscu wymienić związki takich pierwiastków chemicznych jak potas, fosfor oraz azot. Na rozwój glonów wpływa również duża ilość słonecznego światła. Ich powstawanie jest w wodnym zbiorniku nieuniknione, nie mniej jednak można to w pewnym stopniu ograniczyć. Trzeba stosować jedynie kilka zabiegów. Dla przykładu należy zmieniać pH wody – do tego celu służy kwaśny torf. Warto pomyśleć też o zainstalowaniu wodnych filtrów oraz lamp UV. Glony posiadają także wielu naturalnych wrogów, takich jak między innymi ślimaki.

Aby zapobiec rozrostowi glonów możemy czynić kroki już od samych podstaw, czyli musimy wybrać odpowiednio zaciemnione miejsce na budowę zbiornika. Po pierwszym wypełnieniu oczka wodą warto także skorzystać ze specjalnych preparatów dostępnych w sklepach z odpowiednimi artykułami. W tym przypadku wybór mamy na prawdę duży, jednak zawsze pilnujmy się oznaczeń na etykietach tych produktów.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.