Start » Oczko wodne

Wielkość oczka wodnego

10 stycznia 2010 0 Komentarzy

oczko wodne, do ogroduPlanując budowę naszego ogrodowego „akweniku” musimy zdecydować o jego zastosowaniu. W zależności od tego czy przymierzamy się do hodowli ryb, do kąpieli, czy też tylko potraktujemy oczko jako element dekoracyjny w naszym ogrodzie – musimy zadecydować o rozmiarze naszego zbiornika.

Małe oczko wodne to oczywiście mniej pracy pracy przy jego budowie. Niestety przy małym rozmiarze, ograniczamy rolę zbiornika do bycia tylko elementem dekoracyjnym w ogrodzie. Nie dla każdego będzie to wadą, ponieważ wiele osób lubi przesiadywać godzinami w wolnych chwilach przy oczku wodnym i spokojnie spędzać czas, wcale nie myśląc o kąpieli w nim. Poza tym taką „dekoracją” chyba każdy ogrodnik chciałby się pochwalić przed sąsiadem. Niewątpliwą zaletą posiadania małego oczka wodnego jest ewidentnie koszt budowy i utrzymania. Mniejsza ilość wody to mniejsza pompa, mniejsza ilość potrzebnych środków chemicznych. Jednym słowem – oszczędność.

Decydując się na budowę dużego oczka wodnego, przekraczającego powierzchnię kilkudziesięciu m2 mamy duże pole do popisu. Zbiornik możemy przeznaczyć do hodowli ryb, czy dostosować go w ten sposób, aby posłużył nam za basen. Poza większą powierzchnią ogrodu, potrzebny będzie nam także dużo zasobniejszy portfel. Wykopanie dołu, zakup siatkobetonu (polecany w przypadku, gdy oczko budujemy z myślą o kąpieli), a następnie wykończenie zbiornika to niemałe koszty. Co otrzymujemy w zamian? Piękny, w pełni funkcjonalny „akwenik”, który przy odpowiedniej pielęgnacji będzie długo cieszył nasze oko. Sposób wybudowania dużego zbiornika, jego kształt to już tylko kwestia naszej wyobraźni. Zatoczki, kaskady, korytarze to jedne z wielu ciekawych rozwiązań, które możemy wykorzystać podczas budowy.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku gdy zdecydujemy się na budowę oczka wodnego o powierzchni tafli wody przekraczającej 30m2 zgodnie z prawem należy przygotować projekt budowlany obiektu.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.